Pokaż listę

Mieszkanie dla studenta we Wrocławiu – gdzie i na co się zdecydować?

Biuro nieruchomości z Wrocławia radzi:

Mieszkanie dla studenta – gdzie i na co się zdecydować? 
Wrocław bez wątpienia jest miastem, które przyciąga co roku rzeszę młodych ludzi rozpoczynających studenckie życie. Studenci są często siłą napędową biznesów – nie inaczej bywa w nieruchomościach. Wynajmujący inwestują w mieszkania dla młodych ludzi, aby mieć stały dopływ gotówki, deweloperzy proponują mikroapartamenty. Prędzej czy później trzeba podjąć szereg ważnych decyzji - wynająć czy kupić? Co się bardziej opłaca? Gdzie zamieszkać? Gdzie wybrać mieszkanie dla studenta? 


Wybór lokum dla osoby rozpoczynającej studia w wielkim mieście różni się zasadniczo od poszukiwań starszej osoby. Zupełnie inaczej wyglądają priorytety. Student potrzebuje przede wszystkim dobrego dojazdu na uczelnię, ale też zazwyczaj ceni życie w centrum, tam, gdzie coś się dzieje. Bliskość taniej gastronomii, kawiarni, klubów to pożądane cechy okolicy.  

 

We Wrocławiu biuro nieruchomości Milton poleca studentom przede wszystkim mieszkania na Śródmieściu, Starym Mieście, Przedmieściu Oławskim, Nadodrzu i Powstańców Śląskich. Są to osiedla położone w centrum oraz dookoła niego. Są świetnie skomunikowane z każdym punktem miasta, w szczególności z uczelniami, szybki dojazd tramwajem nie będzie więc problemem. To tam znajdują się różnorodne lokale gastronomiczne, nie brakuje sklepów i atrakcji. Studentom zależy zwykle na bliskości dworca z uwagi na częste wycieczki do domu. Warunek ten spełni Stare Miasto i osiedle Powstańców Śląskich. Studenci, którzy wolą zamieszkać nieco dalej od gwaru miasta, ale nadal mieć świetny dostęp do centrum, docenią na pewno Sępolno, Ołbin oraz Biskupin.  

 

Wydaje się, że wobec ogromnej wagi lokalizacji, wymagania względem samego mieszkania nie są aż tak istotne. Otóż nie do końca...  

Ciasne, ale ładne mieszkanie


Mieszkania skierowane do studentów nie grzeszą dużym metrażem. Właściwie robi się teraz wszystko, aby powierzchnię kurczyć, ale przy zachowaniu wszystkich funkcjonalności, jakie mieszkanie powinno mieć. Dlatego szukając miejsca dla studenta, natkniemy się na niewielkie kawalerki, ciasne pokoje (często z antresolą, aby wykorzystać w pełni przestrzeń) oraz mikroapartamenty. Zgodnie z prawem za mieszkania można uznać pomieszczenia o łącznej powierzchni większej niż 24 mkw. Terminem mikroapartament” określa się natomiast mieszkanie o powierzchni mniejszej niż 20 mkw – w skrajnych przypadkach osiąga ono nawet 12 mkw.  

 

Studenci chętnie sięgają po mały metraż ze względu na niską cenę, która wraz z dobrą lokalizacją wynagradza ciasnotę. Należy jednak pamiętać, że ogromną rolę odgrywa estetyka lokum. Malutka kawalerka musi być nowocześnie urządzona. Ciasne pokoje nie przejdą próby, jeśli nie będą prezentować się ładnie na zdjęciach. To jedna z podstawowych różnic między potrzebami studentów i starszych osób pracujących  dla tych drugich metraż będzie ważniejszy od estetyki (chociaż oczywiście najlepiej, aby mieszkanie miało obie te cechy). Wynajem – wady i zalety 


Wynajem często na pierwszy rzut oka wydaje się tańszą opcją utrzymania i czasami to prawda. Ten wariant wybierają studenci, którzy nie mogą pozwolić sobie na kupno ani na kredyt. Młodzi ludzie na początku swojej drogi kariery nie mają oczywiście zdolności kredytowej, a rodzice nie zawsze są w stanie zapewnić im konieczny przepływ gotówki. Ponadto studenci nie są zwykle pewni, gdzie chcą żyć na stałe, a wynajem daje im możliwość spontanicznej zmiany miejsca przez brak zobowiązań.  

 

Studenckie życie to też często konflikty z sąsiadami, którym przeszkadza hałas i części goście. Wynajmując lokum, można bez problemu zmienić mieszkanie na takie w miejscu zamieszkiwanym również przez innych studentów. Trzeba się jednak liczyć też z wadami opcji wynajmu. Podstawowy problem stanowi cena – miesięczne kwoty wynajmu kawalerki mogą równać się miesięcznej racie kredytu. Nawet jeśli wynajmujemy tylko pokój, mamy poczucie straty” pieniędzy, ponieważ na dłuższą metę oba wydatki wydają się porównywalne, a mieszkamy na czyimś”. Trzeba się liczyć z kruczkami w umowie (np. bezzwrotna kaucja, bardzo długi okres wypowiedzenia) oraz tym, że za zniszczenia odpowiada najemca. Szczególnie w nowych mieszkaniach właściciele potrafią być wyczuleni na wszelkie, nawet drobne uszkodzenia  a te są oczywiście domeną młodości i studenckiego życia. 

Kupno – wady i zalety 


Kupno mieszkania dla studenta to wielka decyzja i zależy przeważnie od rodziców. Niestety wiąże się również z kredytem  mało kto może pozwolić sobie na uiszczenie pełnej kwoty kupna nieruchomości. Jeśli chodzi o Wrocław, biuro nieruchomości takie jak Milton, często słyszy wątpliwości rodziców w kwestii kredytu. Jest to zobowiązanie na lata i trzeba je poważnie przemyśleć (albo skorzystać z darmowej pomocy doradcy finansowego). Jeśli jednak dysponujemy wkładem własnym w wysokości przynajmniej 25% kwoty kredytu, możemy liczyć na korzystną inwestycję.  

 

Często wybieranym rozwiązaniem jest wynajem mieszkania, które kupiliśmy na kredyt – nasze dziecko mieszka w nim za darmo, ale pozostałe pokoje zajmują płacący czynsz studenci. W takiej sytuacji można liczyć czasem na przyrost gotówki nawet po odjęciu raty kredytowej.  Ponadto w przypadku, kiedy nasze dziecko chce się przeprowadzić, nie tracimy pieniędzy, ponieważ możemy wykorzystać mieszkanie na wynajem i czerpać z niego co miesiąc zysk. Należy jednak pamiętać o tym, żeby lokum planowane jako inwestycja miało atrakcyjną lokalizację, rozkład i zachęcający wystrój, abyśmy nie mieli problemu ze znalezieniem chętnych najemców.  Mieszkanie na start 

Pierwsze mieszkanie to wyzwanie. Niektórzy najpierw decydują się na wynajem i testują" różne okolice aż znajdą tę jedną jedyną, z którą zwiążą się na dłużej. Inni mogą pozwolić sobie na kupno i wykorzystują mieszkanie jako inwestycję. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw oraz wziąć pod uwagę swoją sytuację finansową, ale też plany na przyszłość. Na chwilę czy na dłużej? Jeśli wasz studencki cel to Wrocław, biuro nieruchomości Milton ma dla was atrakcyjne oferty kawalerek - poszukiwania czas zacząć!

Pokaż listę
Facebook LinkedIn