Pokaż listę

Pośrednik nieruchomości zaprasza na osiedle Powstańców Śląskich

Źródło: canva.pl

Pośrednik nieruchomości zaprasza na osiedle Powstańców Śląskich

        Cel naszej dzisiejszej wycieczki to lekko zniekształcony prostokąt wydzielony ulicami: Owsianą od góry, Gajowicką z lewej, Aleją Wiśniową od dołu i Ślężną z prawej. Osiedle Powstańców Śląskich często nazywa się też Osiedlem Południowym, chociaż prawdziwe „Południe” zajmuje znacznie większy obszar. Kiedyś znajdowały się tu dwie wsie – Nowa Wieś i Dworek, które zaopatrywały cały Wrocław w warzywa i owoce. Coś tu zostało z tych dawnych lat – wyjątkowy klimat targowisk, gdzie można do tej pory poczuć się jak po podróży w czasie. Wasz pośrednik nieruchomości proponuje wycieczkę po najfajniejszych punktach osiedla, ale od razu ostrzega – tu jest tak wygodnie, że chce się zostać na dłużej.


  Już wyżej się nie da

        Osiedle Powstańców Śląskich zobaczycie praktycznie z każdego kąta Wrocławia. Jak to możliwe? To właśnie tutaj stoi dumnie najwyższy budynek w mieście – Sky Tower. Nie da się przeoczyć tego monstrum (212 metrów!), traficie tu bez problemu. Jeśli nie boicie się wysokości, musicie przynajmniej raz wjechać windą na punkt widokowy w budynku. Widok, który się stamtąd rozciąga, naprawdę zapiera dech w piersiach. Będzie prawie tak, jakbyście w zasięgu ręki mieli cały Wrocław – idealny sposób na zaznajomienie się z miastem (szczególnie po zmroku).

Źródło: canva.pl

Zielono mi

        Zejdźmy teraz na ziemię. Chociaż obecność Sky Tower podpowiada, że mamy do czynienia z bardzo nowoczesnym osiedlem, zdziwicie się, ile jest tutaj roślinności. Małe zielone skwerki czyhają na przechodniów przy blokach i ulicach (szczególnie ten o urokliwej nazwie Ptasi Zagajnik), ale prawdziwa magia zaczyna się przy ulicy Ślężnej. To tutaj znajduje się Stary Cmentarz Żydowski, który jest największym zielonym obszarem na osiedlu – zajmuje prawie 5 hektarów. Otoczony białym murem, stanowi niezwykłe miejsce. Zarówno historyczne, jak i klimatyczne – około 12 tysięcy nagrobków, liczne zadrzewione alejki, niesamowita architektura. Koniecznie wybierzcie się tutaj jesienią – wtedy cały cmentarz tonie w kolorowych liściach i przypomina magiczną krainę. A to wszystko zaledwie krok od centrum! Jeśli spieszycie się i po drodze do celu chcecie na chwilę zaczerpnąć świeżego powietrza, w głównym punkcie osiedla, na Placu Powstańców Ślaskich, znajdziecie zielony park. Możecie usiąść na ławce i nacieszyć oko pięknymi kamienicami, które rozciągają się dookoła.

Źródło: cnava.pl

Coś dla głodnych i spragnionych

Po tylu wrażeniach przychodzi czas na obiad, ale decyzja nie będzie prosta. Jeśli macie ochotę na coś sycącego i orientalnego, przy Kamiennej czeka na was Viet-Thai oraz ich duże (i tanie) porcje. Dla tych, których ciekawią bardziej zachodnie klimaty, strzałem w dziesiątkę okaże się AmericanDream. Zjecie tam wypasionego steka, burgera albo pizzę na grubym cieście, obejrzycie mecz, a to wszystko we wnętrzu rodem z amerykańskiej kafejki z lat 90. Trochę skromniej, ale zupełnie jak w domu, poczujecie się w Makaroniarni MARGOT (mają dla was dużo więcej niż tylko makarony). Azjatycko ugości was Goma Sushi – czemu by nie spróbować czegoś nowego? Niekwestionowanym faworytem (jak podpowiadają nam lokalsi) w kategorii „kuchnia włoska” jest La Fattoria. Miejsce niepozorne, niewielkie i trochę na uboczu, ale to, co się tam wyprawia ze smakami… Jak się okazuje, włoskie kafejki są bliżej Wrocławia, niż myślicie. Po obiedzie napijecie się kawy w Coście, w Starbucksie albo – jeśli macie siłę na deser – zaglądnijcie do Lody Naturalne z Krzyckiej albo Przystań na Lodzie.

Zakupowy raj

Sky Tower to nie tylko punkt widokowy – w środku znajduje się galeria, w której można bez reszty oddawać się zakupom. I to nawet nie jest jedyne centrum handlowe na osiedlu! Kojarzycie z przejażdżki tramwajem śpiewny głos ogłaszający „Arkady Capitol”? Arkady Wrocławskie to kolejna duża galeria zlokalizowana na Powstańców Śląskich. Kupicie sobie coś ładnego, zjecie w jednym z wielu dostępnych punktów gastronomicznych i wypijecie dobrą kawę. A jeśli chcecie zamienić nowoczesne centrum na coś bardziej klasycznego – czeka na was ArenaPasaż Zielińskiego oraz bazar Komandor. Znajdziecie tu liczne stragany z owocami, warzywami, przyprawami i wszelkimi różnościami. Po takich targowiskach miło się szwenda nawet bez kupowania. Wygodnie zrobicie też zakupy spożywcze – zapewnią wam to Żabki, Biedronki, Aldi, Lewiatan czy Dino – lista jest długa.

Komunikacja miejska – do wyboru, do koloru

Osiedle Powstańców Śląskich jest naprawdę dobrze skomunikowane z resztą miasta. Dojedziecie tu tramwajami: 0L, 0P, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11, 17, 20, 23, 31, 32, 33 albo autobusami: 124, 126, 127, 134, 144, 241, 247, 248, 249, 257 oraz D. Ta lista robi wrażenie, prawda? Na aktywnych czekają też liczne stacje z rowerami miejskimi (20 minut za darmo!).

Źródło: canva.pl

Gdzie wysłać dzieci?

Jeśli zastanawiacie się, czy wasze pociechy znajdą tutaj dla siebie miejsce, uspokajamy – bez problemu! Dla młodszych osiedle ma przedszkola: Akademia Pana Kleksa, Małe Ludki, Gołąbki Pocztowe, przedszkola nr 108, 80, 90 i 91. Na starszych czeka Sportowa Szkoła Podstawowa nr 72, Szkoła Podstawowa nr 30 i Technikum nr 15. A jeśli szukacie edukacji dla siebie – to właśnie tutaj znajduje się Uniwersytet Ekonomiczny. Szeroka oferta dwóch miejskich bibliotek – filii nr 1 i nr 4 nie pozwoli wam się nudzić.

Źródło: canva.pl

Pośredniknieruchomości podsumowuje…

Czy osiedle Powstańców Śląskich ma w ogóle jakieś wady? Macie pod ręką praktycznie wszystko, co potrzebne – parki, centra handlowe, sklepy, restauracje, szkoły – a do tego dojedziecie stąd w każdy zakątek Wrocławia. Za oknem miastowa duma, Sky Tower, nie pozwoli wam zapomnieć, gdzie jesteście. 
Następny przystanek -> Nadodrze 

Pokaż listę
Facebook LinkedIn