Najem krótkoterminowy nie jest jeszcze tak powszechny, jak korzystanie z hoteli i hosteli, jednak z każdym rokiem zyskuje na znaczeniu. Dla podróżnych stanowi atrakcyjną i co prawdopodobnie najważniejsze, korzystną cenowo alternatywę. Dla właścicieli nieruchomości jest to sposób na wypracowanie ponadprzeciętnych stóp zwrotu z inwestycji. Jak zarabiać na turystach preferujących najem krótkoterminowy? Jak przygotować nieruchomość na przyjęcie gości? I najważniejsze – ile można na tym zarobić?
Najem krótkoterminowy vs. długoterminowy
Posiadając bądź planując zakup nieruchomości pod wynajem, wybierać można spośród przynajmniej kilku modeli biznesowych. Zdecydowanie najpopularniejszym jest wynajem długoterminowy. Rozwiązanie niezwykle wygodne, a do tego pozwalające na uzyskanie stopy zwrotu na poziomie około 5% netto. Dlaczego wygodne? Gdyż raz znaleziony najemca, przynajmniej w teorii, regularnie opłaca czynsz i przez stosunkowo długi czas zwalnia właściciela nieruchomości z konieczności poszukiwania kolejnego chętnego na wynajęcie mieszkania. A nawet jeśli tak się stanie, to okres wypowiedzenia umowy jest zazwyczaj wystarczający, by znaleźć kolejnego najemcę.. Zachowanie ciągłości wpływów jest niezwykle istotne, gdyż wpływa na stopę zwrotu z inwestycji, dlatego najbardziej preferowaną przez właścicieli mieszkań grupą klientów są ci „stali w uczuciach”, planujący wynająć mieszkanie na przynajmniej rok.
Naturalnie, najem długoterminowy to nie jedyny model biznesowy, na jaki może zdecydować się właściciel nieruchomości. Alternatywę stanowi, chociażby jego przeciwieństwo - najem krótkoterminowy. Model ten bardzo wyraźnie zyskał na znaczeniu w ostatnich latach i wszystko wskazuje na to, że tendencja ta będzie się wciąż utrzymywać. Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka. Głównym argumentem przemawiającym na jego korzyść jest jednak fakt, iż najem krótkoterminowy to rozwiązanie generujące obustronne korzyści. Właściciel nieruchomości zyskuje ponadprzeciętne wpływy z tytułu najmu, zaś najemcy, którymi w przypadku najmu krótkoterminowego są zwykle turyści, znacznie atrakcyjniejsze warunki zakwaterowania. Co skłania przyjezdnych do rezygnowania z hoteli i wynajmowania mieszkań? Przede wszystkim niższe koszty. W polskich realiach w największych ośrodkach miejskich doba w niedrogim hostelu to przynajmniej kilkadziesiąt złotych. W hotelu przynajmniej dwukrotnie więcej. Wybierając alternatywę w postaci prywatnego mieszkania, mogą liczyć na porównywalny standard w cenie niższej o nierzadko kilkadziesiąt procent. Warto wspomnieć również o wyższym poziomie prywatności, zwykle większym komforcie zakwaterowania, a także możliwości uniezależnienia się od sztywno ustalonych godzin meldunkowych.
Ostatnim modelem biznesowym jest hybryda, a więc połączenie najmu krótkoterminowego z długoterminowym. Kiedy jest to możliwe? Z tej opcji skorzystać mogą właściciele mieszkań oferowanych studentom. Studenci zwalniają zwykle mieszkania na okres wakacyjny, co dla wynajmującego oznacza niemałe straty. Rozstanie z dotychczasowymi najemcami, szczególnie tymi, którzy nie sprawiają trudności, niesie za sobą pewne ryzyko, dlatego wielu właścicieli godzi się na tymczasową utratę przychodów. Czy zasadnie? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Warto się jednak w takim przypadku zastanowić nad najmem krótkoterminowym, który może stanowić doskonały środek zaradczy. Biorąc pod uwagę fakt, iż okres wakacyjny to czas największego zainteresowania najmem krótkoterminowym, decyzja taka może okazać się bardzo korzystna finansowo.
Nie każda nieruchomość jest odpowiednia
O najmie krótkoterminowym mogą myśleć właściciele nieruchomości zlokalizowanych w największych polskich miastach, a także popularnych wśród turystów kurortach. Lokalizacja jest podstawowym czynnikiem sukcesu. Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania i apartamenty położone w centrum lub w sąsiedztwie najważniejszych atrakcji turystycznych. Doskonale skomunikowane i najlepiej oferujące atrakcyjny widok z okien.
Decydując się na najem krótkoterminowy, trzeba zatroszczyć się o odpowiednie przygotowanie mieszkania. Przede wszystkim musi być ono kompletnie wyposażone – w pościel, ręczniki, komplet naczyń, niewielki sprzęt kuchenny, żelazko, deskę do prasowania itd. Mieszkanie takie stanowi alternatywę dla hotelu, więc musi zapewniać wszelkie udogodnienia. Im lepiej wyposażone i bardziej atrakcyjnie urządzone, tym szanse na jego korzystne wynajęcie są większe.
Wyższe nakłady inwestycyjne to nie jedyne wyzwanie, z jakim zmierzyć się musi właściciel nieruchomości. Niemniej istotne, aniżeli lokalizacja i standard mieszkania, są działania marketingowe oraz bieżąca obsługa lokalu. By stopa zwrotu z inwestycji była jak najwyższa, mieszkanie nie powinno stać puste, stąd konieczne jest przygotowanie atrakcyjnej oferty i nieustanne jej promowanie. Każda zmiana najemców wymaga również odpowiedniego przygotowania mieszkania na przyjęcie kolejnych gości – sprzątania, zmiany pościeli itd. Koszty związane z obsługą nieruchomości należy tym samym wkalkulować w cenę najmu.
Najem krótkoterminowy we Wrocławiu
Czy Airbnb, Booking, ShortStayPoland, można przypuszczać, że bieżący rok będzie pod tym względem rekordowy? Być może jest to dobry moment na rozważenie zmiany dotychczasowego modelu biznesowego i zaprezentowanie swojej nieruchomości w serwisach takich jak European Best Destination 2018 Wrocław jako jedno z największych polskich miast, zasadniczy ośrodek akademicki, a także prężnie rozwijające się centrum biznesowe, jak najbardziej stanowi atrakcyjną lokalizację w kontekście zarabiania na najmie krótkoterminowym. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż stolica Dolnego Śląska uważana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, co przyciąga rzesze turystów – zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych. W 2017 roku przybyło ich do Wrocławia niemal 5 milionów. Niewątpliwie pomógł w tym tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, a także liczne atrakcje, których w mieście nie brakuje. Biorąc pod uwagę fakt, iż Wrocław uzyskał prestiżowy tytuł Wimdu, gdzie już dziś znaleźć można kilkaset ofert ze stolicy województwa dolnośląskiego.
Zajrzyj też do naszej zakładki pośrednictwa w wynajmie lub najmie, po więcej informacji!
Autorem wpisu gościnnego w ramach współpracy z MILTON Grupa Nieruchomości jest Piotr Majewski - wrocławianin, ekspert rynku nieruchomości i redaktor bloga Morizon.