Zakup własnego mieszkania jest poważną inwestycją, na którą niestety wciąż stać niewielu. Zadłużanie się u rodziny lub znajomych to kiepski pomysł, a samodzielne oszczędzanie to długotrwały proces, wymagający lat wyrzeczeń. Może więc warto wziąć pod uwagę kredyt hipoteczny? Popularność kredytów hipotecznych wskazuje, że coraz więcej osób decyduje się właśnie na to rozwiązanie.
Co to jest kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny jest długoterminowym kredytem na zakup nieruchomości, np. mieszkania, domu, działki budowlanej. Część osób nie zdaje sobie sprawy, że kredyt hipoteczny można wziąć również na remont mieszkania, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Zabezpieczeniem tego kredytu jest ustanowiona na nieruchomości hipoteka na rzecz banku udzielającego kredytu. Kredytobiorca zobowiązuje się do spłaty kredytu w wyznaczonym harmonogramie rat wraz z należną prowizją oraz odsetkami. W przypadku braku spłaty rat bank może przejąć nieruchomości, na rzecz którego została ustanowiona hipoteka.
Zdolność kredytowa
Najważniejszym warunkiem potrzebnym do otrzymania kredytu hipotecznego jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Banki wyliczają ją na podstawie własnych algorytmów, dlatego może okazać się, że w różnych bankach możemy mieć różną zdolność kredytową. Wysokość zdolności kredytowej będzie w praktyce oznaczać kwotę kredytu hipotecznego, który może udzielić nam dany bank. Proponujmy badać zdolność kredytową z naszym doradcą kredytowym jeszcze przed poszukiwaniem wybranej nieruchomości, ponieważ może okazać się, że wybrana przez nas nieruchomość jest zbyt droga, przez co stracimy swój cenny czas.
Wcześniejsze zbadanie zdolności pozwala na:
a) oszacowanie budżetu w jakim możemy zakupić nieruchomość
b) podwyższenie zdolności kredytowej poprzez zadbanie o kilka ważnych spraw (tak, z dobrym doradcą jest to możliwe!)
Co wpływa na zdolność kredytową?
Na wysokość zdolności kredytowej wpływa przede wszystkim to, ile zarabiamy, jaki rodzaj umowy posiadamy, ile trwa i na jaki czas została podpisana. Istotne są również miesięczne koszty utrzymania np. obciążenia z tytułu innych pożyczek, kredytów i zobowiązań (np. alimenty), dotychczasowa historia kredytowa, posiadany majątek własny, stan cywilny czy liczba posiadanych dzieci. W przypadku zawierania umowy kredytowej na dłuższy czas - 30 lat duże znaczenie będzie miał wiek kredytobiorcy w momencie składania wniosku kredytowego.
Jakie jeszcze warunki musimy spełnić, żeby otrzymać kredyt hipoteczny?
Drugim ważnym warunkiem jest posiadanie wkładu własnego. Obecnie większość banków wymaga wkładu własnego na poziomie minimum 10-20% wartości nieruchomości, choć są i banki, które w obecnych czasach wymagają 30% wkładu własnego. Pamiętajmy, że im wyższy poziom wkładu własnego, tym lepsze warunki kredytu hipotecznego możemy otrzymać. Warto przede wszystkim posiadać wkład własny na poziomie 20%, ponieważ możemy uniknąć dodatkowych ubezpieczeń, np. od niskiego wkładu własnego.
Co wpływa na wysokość raty kredytowej?
Raty kredytowe możemy podzielić przede wszystkim na dwa rodzaje:
- raty malejące jest to rozwiązanie korzystniejsze ze względu na niższy koszt kredytu. W praktyce jest rzadziej wybierany, ponieważ na początku raty są zdecydowanie wyższe niż w przypadku rat równych. Na początku może to mocno obciążać budżet domowy oraz wymagać większej zdolności kredytowej.
- raty równe jest to rozwiązanie dużo częściej wybierane, ponieważ jest mniejszym obciążeniem dla budżetu w skali miesiąca i wymaga niższego wkładu własnego. Koszt kredytu w przypadku równych rat jest jednak większy w porównywaniu do malejących, ponieważ w początkowej fazie spłacamy głównie odsetki.
Bez względu na wybór powyższego rozwiązania, nasza rata będzie się składać z dwóch części:
- kapitałowej jest to kwota, którą klient pożyczył od banku
- odsetkowej jest to tzw. zysk banku, czyli odsetki które klient musi zwrócić z powodu zaciągnięcia kredytu
Agencja Nieruchomości Milton Podsumowuje
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na kredyt hipoteczny na mieszkanie, dom czy wykończenie wnętrz warto przeanalizować jak najwięcej możliwych wariantów. Wiążąc się z bankiem, na kilka lub kilkanaście lat powinniśmy – dla swojego komfortu psychicznego – być pewni, że wybraliśmy najlepszą spośród możliwych opcji. Warto na własną rękę szukać informacji o kredytach hipotecznych, być na bieżąco z informacjami na ten temat jednak nieodłącznym elementem procesu zaciągania kredytu jest znalezienie odpowiedniej osoby, która pomoże nam w tym trudnym wyborze. Ważne, aby osoba ta miała odpowiednie kompetencje, była obdarzona wysoką empatią, chęcią pomocy oraz posiadać umiejętności negocjacyjne. Jeśli interesuje Cię bezpłatna współpraca z naszym doradcą kredytowym, przeanalizuj plusy dotyczące tej usługi tutaj lub zadzwoń pod numer 729 960 927.