CZEGO DOTYCZY USTAWA ZMIENIAJĄCA UŻYTKOWANIE WIECZYSTE WE WŁASNOŚĆ
Rozporządzenie reguluje przepisy mające ułatwić użytkownikom gruntów stać się pełnoprawnymi właścicielami wieczystymi. Akt dotyczy gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe, a w rozumieniu ustawy takimi są:
- grunty zabudowane budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, w których liczba lokali mieszkaniowych musi stanowić połowę wszystkich lokali.
13 czerwca 2019 r. wprowadzono przepisy nowelizujące ustawę i ułatwiające dokonywanie kwalifikacji prawnej gruntów. Normy zaczęły obejmować uwłaszczeniem także urządzenia budowlane niezwiązane z funkcjonalną zabudową mieszkaniową, tylko wtedy, gdy łączna powierzchnia budynków innych niż mieszkalne nie przekracza 30% ogólnej powierzchni użytkowej wszystkich budynków, które się tam znajdują.
OPŁATA PRZEKSZTAŁCENIOWA NIERUCHOMOŚCI
Zgodnie z art. 7 ust. 1 i 6 każdy kto stał się właścicielem wieczystym musi wpłacić należność wynikającą z przekształcenia na poczet dotychczasowego właściciela. Opłata ustalona jest na okres 20 lat. Trwa od momentu przekształcenia własności gruntu i wynosi tyle ile roczna należność z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywałaby w dniu przekształcenia.
Dla przykładu, w przypadku gruntów należących do gminy Wrocław, podstawową bonifikatą jest 90%. To znaczy, że jeśli dotychczas płaciliśmy za użytkowanie 1000 złotych rocznie, a więc przez 20 lat musielibyśmy w sumie zapłacić 20 tysięcy złotych, to po odjęciu od tej kwoty 90% uzyskujemy jednorazową opłatę za przekształcenie w kwocie 2 tysięcy złotych.
BONIFIKATY NA NIERUCHOMOŚCI
Opłatę dotyczącą przekształcenia można zapłacić jednorazowo. Jest to zdecydowanie bardziej korzystne rozwiązanie ze względu na to, że dla każdego, kto zdecyduje się uiścić należność za jednym razem, Państwo przewidziało bonifikatę. Na gruntach należących do Skarbu Państwa bonifikaty wynoszą maksymalnie 60% i z każdym kolejnym rokiem są zmniejszane o 10%, zaś na gruntach samorządowych ustalane są przez jednostki samorządu terytorialnego i wynoszą nawet 98%.
Nowelizacja ustawy o przekształceniu użytkowania we własność została wzbogacona o mechanizm, zgodnie z którym, jeśli w danej gminie uchwalona jest wyższa bonifikata, to ma ona też na terenie gminy działać wobec działek należących do państwa. Dla przykładu, we Wrocławiu bonifikaty od przekształcenia sięgają 90% łącznej wpłacanej kwoty.
Istnieją także bonifikaty wynoszące 99% i są przeznaczone między innymi dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, rodzin wielodzietnych czy też inwalidów wojennych w rozumieniu ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin.
O 99-proc. bonifikatę należy również zawnioskować, ponieważ Gmina z urzędu nie musi mieć bowiem informacji o tym, że taka bonifikata należy się danej osobie. W przypadku gdy komuś przysługuje kilka bonifikat, to nie są one sumowane – należy sobie wybrać tę najkorzystniejszą.
WNIOSEK O BONIFIKATĘ ZA OPŁATĘ PRZEKSZTAŁCENIOWĄ
Podczas trwania obowiązku wnoszenia opłat każdy właściciel, który otrzyma zaświadczenie o opłacie przekształceniowej może złożyć wniosek o bonifikatę (dokumenty dla Wrocławia można znaleźć na stronie BIP). Urzędnicy mają 14 dni na rozpatrzenie takiego wniosku. Następnie właściciel nieruchomości otrzyma informację, jak uiścić całość opłaty przekształceniowej. Gdy tego dokona, w ciągu 30 dni powinien otrzymać zaświadczenie, w którym znajdzie się informacja, że należność została uregulowana.
WYKREŚLENIE Z KSIĘGI WIECZYSTEJ OSTATNIM KROKIEM
W momencie zaksięgowania należności ostatnią kwestią będzie wizyta w sądzie wieczysto księgowym. Wraz ze zdobytym zaświadczeniem, po złożeniu wniosku, właściciel musi wnieść kolejny wniosek, który doprowadzi do wykreślenia z ksiąg wieczystych obowiązku wnoszenia opłat. Koszt złożenia wniosku to 250 zł. Po uregulowaniu i złożeniu wszystkich dokumentów oficjalnie stajemy się użytkownikami wieczystymi.
Nasze biura nieruchomości we Wrocławiu, chciało odpowiedzieć na Twoje najważniejsze pytania odnośnie przekształcenia nieruchomości. Jeśli masz jakieś wątpliwości, związane z powyższym tematem, zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami. Koniecznie sprawdź także pozostałe artykuły związane z rynkiem nieruchomości, znajdujące się na naszym blogu.